česky | polski
FCB | Barkoní Litomyšl

O festiwalu.

Festiwal Litomyślskie tradycyjne barokowe dni jest organizowany każdego roku, począwszy od 2016 przez Rzymskokatolicką Parafię w Litomyśli, jego głównym celem jest przypomnienie tego, jak okres baroku wpłynął na czeską kulutrę i na indywidualne wyznaniowe przeżycie. Podkreślić, zaakcentować, aktualizować barokowe dziedzictwo, to jest nośna myśl całego projektu.

Festiwal zawiera w sobie duchowy elemnt, którego celem jest przede wszystkim wpłynięcie na wiarę katolicką, ale także na kulturę, jak również zachęcić niekatolików, chrześcijan innych wyznań, ale i tych, którzy nie identyfikują się z żadnym wyznaniem. Połączenie tych dwóch elementów jest cechą charakterystyczną i nie może się z tym zrównać żadej inny festiwal w Czeskiej Republice.

W symbolicznej oktawie (jest to osiem dni od niedzieli do niedzieli) są przygotowane dla zwiedzających religijne oraz kulturowa akcje – msze, nabożeństwa, procesje z użyciem liturgicznych tekstów z tej doby, z barokową muzyką, barokowymi koncertami, wystąpienia lub teatralne przedstawienia.

Jednym z podstawowych założeń festiwalu jest to, żeby nie była żadna akcja dla zwiedzających płatna. Będziemy zawsze bardzo wdzięczni za każdą ofiarę, na zasadzie dobrowolnej kwoty za wstęp na koncert lub wykład, możecie to uczynić w formie gotówki, bądź przelewem na rachunek parafialny lub złożyć ofiarę do koszyczka w kościele lub na miejscu, gdzie się obywa dana akcja.Co mówią znane osobowości na temat festiwalu

„Zatímco gotika byla zaměřena vertikálně, v baroku hraje roli horizontála. Důraz na zhmotnění Božího království v tomto světě je jedna z hlavních charakteristik této doby. Dnes snad již každý vzdělaný člověk ví, že baroko nebylo dobou temna. Naopak, byla to doba světla, která chtěla nebe přiblížit člověku. V malířském umění se modeluje světlem v podobě šerosvitu. Autorem staveb, které jsou ve znamení světla, je náš barokní mistr Jan Blažej Santini. Nové světlo ovšem nepřichází jen v architektuře a umění, ale také ve zbožnosti. Vznikají nové pobožnosti a lidové poutě. Při nich se lidé seznamují a upevňují si víru.

Přeji všem návštěvníkům a účastníkům tohoto duchovně kulturního festivalu v Litomyšli, aby i on přinesl do jejich duší paprsek nového světla.“

Mons. Pavel Konzbul,
tytulárny biskup litomyślski, pomocniczy biskup brněnski


„Když jsem se poprvé dozvěděl o záměru uspořádat v Litomyšli festival propojující kulturu a duchovno, zpočátku jsem netušil, co si pod tím mám představit. Se získanými informacemi ale musím říct, že mě velice těší, jak nová generace přistupuje k historickému odkazu i náboženství. Je pro mě milým překvapením, jakým způsobem se organizátorům podařilo zkombinovat akce a záměr kulturně-duchovního festivalu naplnit.

Chtěl bych organizátorům za jejich nápad i nasazení vyjádřit poděkování. Pro Litomyšl je festival nejen obohacením nabídky akcí, ale zároveň netradičním počinem, který si jistě najde své příznivce. Milí hosté, srdečně vás tedy vítám v Litomyšli i na Litomyšlských dnech barokní tradice.“

Radomil Kašpar,
wiceburmistrz miasta Litomyśl